Afrika. Informace, rady a tipy na zajímavá místa

Zdroj foto: envato

Afrika je po Asii a Americe třetím největším kontinentem. Rozkládá se na jižní i severní polokouli a více polokouli východní než západní. Je to současně nejteplejší kontinent, protože se nachází převážně podél rovníku.

Země Afriky

Zeměmi afrického kontinentu jsou: Alžírsko, Angola, Benin, Botswana, Burundi, Burkina Faso, Čad, Džibutsko, Egypt, Eritrea, Etiopie, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Jihoafrická republika, Jižní Súdán, Kamerun, Kapverdy, Keňa, Komory, Kongo, Konžská demokratická republika, Lesotho, Libérie, Libye, Madagaskar, Malawi, Mali, Maroko, Mauretánie, Mauritius, Mosambik, Namibie, Niger, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Svazijsko, Tanzanie, Togo, Tunisko, Uganda, Zambie, Západní Sahara a Zimbabwe.

Další důležité údaje

Kdybychom měli zmínit nejdůležitější údaje o Africe, musíme v prvé řadě uvést nejdelší řeku – Nil. Avšak nejvodnatější řekou je Kongo. Nejvyšším horským masivem je sopka Kilimandžáro – 5 895 m n. m. Afrika je velmi bohatá na nerostné suroviny, na Africe záleží takové suroviny, jako je kobalt, platina, zlato, chrom a tantal.

Historie

U Afriky je nutné zmínit i pár historických dat. V Africe se pravděpodobně vyvinul člověk dnešního typu, a to od Australopitéka až po Homo sapiens. Také starověký Egypt se řadí mezi nejstarší státy starověku. Sjednocení Egypta proběhlo kolem roku 3100 př. n. l. spojením Horního a Dolního Egypta. Z egyptské říše se nám zachovaly pyramidy, zejména Cheopsova a Džoserova pyramida a pyramidy v Gíze, sfinga, Údolí králů a jediná zachovalá hrobka faraona Tutanchamona.

Zdroj foto. en.wikipedia.org            pyramidy v Gíze

Národní přírodní park

Afrika je bohatá na panenskou přírodu a zajímavou faunu i flóru, a proto mnoho národních parků nalezneme právě zde.

Delta řeky Okawango

Řeka Okawango vytváří deltu ve státě Botswana. Od roku 2014 je zařazena na Světovém dědictví UNESCO a je také uváděna mezi přírodními divy Afriky. V podstatě se jedná o labyrint kanálků a ostrůvku, kde ale nachází své místo z rostlin zejména šáchor papírodárný (možná jej pěstujete jako pokojovku) a ze zvířat hlavně slon africký, lev, hyena, hroch, krokodýl, buvol, antilopy.

Zdroj foto: Justin Hall from Culver City, USA, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons        Delta řeky Okawango

 

Národní park Simienské hory

Tento park naleznete v severní Etiopii a byl založen v roce 1969, ale až roku 1978 se právem dostal na Seznam světového dědictví UNESCO. Má rozlohu 220 km2. Žijí zde dželady hnědé (paviáni), kozorožci walia a vlčci etiopští. Za navštívení stojí např. vrchol Imet Gogo, který se vám bude zdát jako schovaný v oblacích.

Zdroj foto: I, Ondřej Žváček, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons                        Simienské hory

Přírodní rezervace Mount Nimba

Tato krásná přírodní rezervace se nachází na pomezí Guiney a Pobřeží slonoviny. Je to přísně chráněná přírodní rezervace, od 1981 vedena na Seznamu přírodního dědictví UNESCO, od 1992 dokonce na Seznamu přírodního dědictví v ohrožení. A ano, ohrožuje ji člověk, ale především uprchlíci z oblasti zasažených válkou. Žije zde asi 200 endemických druhů živočichů, mezi kterými najdeme například gorily.

Viktoriiny vodopády

Největší vodopády na světě se nacházejí na řece Zambezi mezi Zambií a Zimbabwe. Místní obyvatelé je nazývají Mosi-oa-Tunya, tj. voda, která hřmí. Šířka vodopádů je úctyhodných 1800 m. Na Seznamu dědictví UNESCO byly zapsány v roce 1989.

Zdroj foto: Diego Delso, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                  Viktoriiny vodopády

Památky v Africe?

Myslíte, že v Africe nenarazíte na památky? Kromě Egypta, kde jsou památky notoricky známé, vám ukážeme, že i v ostatních státech je na co se dívat.

Pevnost Fort Jesus

Tato pevnost byla vystavěna Portugalci v keňském města Mombasa. Je to dokonalá ukázka vojenské architektury 16. století, kdy ve spojeném portugalsko-španělském království vládl král Filip II. Portugalský. Stavba umně kombinuje portugalské, britské i arabské prvky. Dodnes slouží jak turistům, tak i badatelům a vědcům.

Zdroj foto: Maclemo, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                              Pevnost Fort Jesus

Djenné  

Město Djenné v Mali je zapsáno na Seznamu dědictví UNESCO a bohužel také na Seznamu dědictví v ohrožení. Kdysi stálo na tzv. Transsaharské obchodní cestě, po které se dováželo zlato, slonovina a sůl. Dnes je město stále obydleno a hlavním cílem turistů je Velká mešita. Nejčastějšími zvířaty, které zde potkáte, budou kozy, a nejčastějším dopravním prostředkem kolo.

Zdroj fotoI, Ruud Zwart, CC BY-SA 2.5 NL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/nl/deed.en>, via Wikimedia Commons:                  Djenné 

Grand Bassam

Historické město na území Pobřeží slonoviny je typickou ukázkou koloniální architektury 19. a 20. století. Město bylo bohužel i částečně opuštěno, ale v 70. letech minulého století se tam zase vrátil život a s ním i tradiční řemesla, která si dnes můžete prohlédnout a některé výrobky zakoupit (nádobí, rohože).

Zdroj foto: es.wikipedia.org                      Grand Bassam

Africké pláže

Mauricius

Na ostrově Mauricius se můžete ohřát zejména, když u nás ještě panuje krutá zima. Nejlepší je vyrazit sem na dovolenou mezi říjnem a prosincem, třeba na vánoční svátky. Jemný bílý nebo zlatý písek a průzračná voda a hned vedle neporušené pralesy, tak to je nejvýstižnější popis zdejších pláží. Kdyby vám válení na pláži nestačilo, navštivte ještě místní botanickou zahradu nebo historické muzeum.

Zdroj foto: Hansueli Krapf  This SVG file was uploaded with Commonist., CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons      Mauricius

Keňa

I keňské pláže patří k těm nejkrásnějším a nejčistším. Jsou bílé a jemné, moře téměř průzračné. A když vás přestane bavit odpočinek, můžete vyrazit na safari, nebo ochutnat něco z místní kuchyně, která je opravdu vyváženě tvořena svahilskou, indickou a arabskou kuchyní – nejznámější je grilované maso.

Egypt

Tradiční hotely a servis All inclusive samozřejmě najdete v Egyptě, a přitom si můžete udělat i poznávací výlety po pyramidách nebo Údolí králů. Bohužel pyramidy jsou již dnes poněkud znečištěny kvůli špatnému ovzduší.