Asie. Informace, rady a tipy na zajímavá místa

Zdroj foto: envato

Každý ze školy ví, že Asie je největším světadílem. Největším státem v Asii je Rusko a nejlidnatější Čína. To by nás mělo znepokojovat zejména v souvislosti s aktuálním děním. I když pořád doufáme, že ani Rusko, ani Čína si nemohou dovolit přijít o celý zbytek světového trhu. Jaké další země však patří do Asie? Které mají nejkrásnější přírodu? A kde jsou opravdu originální památky?

Státy Asie

Do kontinentu Asie patří státy jako: Afghánistán, Arménie, Bahrajn, Bangladéš, Bhútán, Brunej, Čína, Egypt (část), Filipíny, Gruzie, Hongkong, Indie, Indonésie, Irák, Írán, Izrael, Japonsko, Jemen, Jižní Korea, Jordánsko, Kambodža, Katar, Kazachstán, Kuvajt, Kypr (část), Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Macao, Malajsie, Maledivy, Mongolsko, Myanmar (dříve Barma), Nepál, Omán, Pákistán, Rusko, Saudská Arábie, Severní Korea, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Sýrie, Tádžikistán, Turkmenistán, Turecko, Uzbekistán, Vietnam, Východní Timor. Pak sem můžeme zařadit ještě některá nezávislá nebo kontrolovaná území, jako je Pásmo Gazy nebo Západní břeh Jordánu. A možná si ještě pamatujete starý název pro Srí Lanku – Cejlon (viz cejlonský čaj).

Přírodní parky v Asii

Asie nabízí opravdu skvostnou a nedotčenou přírodu v některých zemích. Pokud chcete poznat Asii z její nejkrásnějších stránky, navštivte následující země a jejich přírodní parky.

Sundarbans

Toto je přírodní park nacházející se na pomezí Bangladéše a Indie. Leží na soutoku řek Ganga, Brahmaputra a Meghna. Park a lesy pokrývají 10 000 km2. Celý komplex je dokonce zapsán na Seznamu dědictví UNESCO, a to hlavně proto, že se zde nacházejí největší mangrovy na světě. Mangrovy jsou společenstva stromů a keřů, které se vyskytují v brakických vodách, tj. v deltách řek, kde se slaná voda z moře mísí se sladkou vodou z řek. Ovšem pozor, na území parku žije podle odhadů asi 150 tygrů a dochází zde i k napadení člověka touto kočkovitou šelmou. Kromě toho zde narazíte na želvy, hady a krokodýly.

Tubbataha

Korálový útes patřící Filipínám je chráněný od roku 1993, kdy se stal součástí Dědictví UNESCA. Pokrývá úctyhodnou plochu 96 000 ha. A kromě korálů zde můžete obdivovat želvu zelenavou nebo mantu obrovskou – mořskou parybu, která má také druhý název rejnok manta. Park je přístupný od března do června a je nejoblíbenějším místem potápěčů v této oblasti.

Zdroj foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Tubbataha_Shark.jpg                                         Korálový útes Tubbataha

Kaziranga

Národní park Kaziranga najdete na území Indie, konkrétně v provincii Ásám. Na Seznam dědictví UNESCO byl zařazen v roce 1985. To, co je tu unikátní, je největší počet nosorožce indického na světě, dále se zde vyskytuje vodní buvol a velmi vzácný jelen barasinga, pak také slon indický a tygr indický či levhart.

Zdroj foto: https://www.flickr.com/photos/aloshbennett/ aloshbennett, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons        Národní park Kaziranga – Jelen Barasinga

Jakušima

Jak již název napovídá, nachází se tento přírodní park v Japonsku. Ano, ani Japonsko není zcela zastavěno, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jakušima je celý ostrov jižně od ostrova Kjúšú. Na seznam biosférických rezervací UNESCO byl zapsán v roce 1980. A co tu můžete vidět? Staré japonské cedry a dalších 1900 druhů rostlin, vodopády Óko, a panenskou přírodu všude kolem, ačkoliv ostrov je osídlen. Dejte si však pozor na počasí – prší tu ještě častěji než v Londýně nebo v Nizozemí ?

Zdroj foto: commons.wikimedia.org        Jakušima – vodopády Óko

Sarjarka

Kromě Hedvábné stezky, která je v Kazachstánu velmi známá, se tu nachází i oblast Sarjarka. Jedná se o oblast stepí a jezer zapsanou na Seznam UNESCA v roce 2008. Nachází se na severu Kazachstánu. Kolem jezer můžete pozorovat hejna plameňáků, ve stepích pak sviště, vlky či antilopy saiga.

Zdroj foto: Tomiris, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                            oblast Sarjarka 

Památky v Asii

Kdo by dal přednost raději památkám před přírodou, ten má v Asii také mnoho možností. Nejslavnější památky jsou asi tyto:

Tadž Mahal

Tento symbol Indie asi nemusíme dvakrát představovat. Byla totiž dokonce zařazena do Nových sedmi divů světa. Jedná se o chrám postavený v 17. století v tzv. mughalské architektuře a byl vystavěn na příkaz indického mogula Šáhdžahána na počest jeho předčasně zesnulé manželky. Je vystavěn z mramoru a slouží jako mauzoleum. Je naprosto dokonale symetrický a i zahrady kolem něj jsou pravidelné.

Zdroj foto: This file is not in the public domain. Therefore you are requested to use the following next to the image if you reuse this file: © Yann Forget / Wikimedia Commons  Tadž Mahal

Ranakpur

A v Indii ještě zůstaneme a navštívíme Ranakpur s jeho džainistickými chrámy. Chrám Adinantha je pozoruhodný zejména do detailů vyřezanými sloupy a sochou slona. A chrám Parshvanatha je se svým vchodem obráceným k severu ozdoben zvenčí sochami s erotickými motivy.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                Ranakpur

Palác sultána v Maskatu

Hlavní město Ománu – Maskat – je opravdovou lahůdkou pro všechny turisty. Kromě starých staveb, jako je palác sultána Abuse Al-Alam ve Starém Maskatu, který je ukázkou tradiční muslimské architektury, nebo mešita Zawawi, zde totiž najdete i veskrze moderní stavby a celé čtvrti – za pozornost stojí zejména bankovní a obchodní čtvrť Ruwi, která si nezadá s moderními čtvrtěmi Evropy či Severní Ameriky.

Zdroj foto: Imbâbah22, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons   Palác sultána Kábuse Al-Alam ve Starém Maskatu 

Srí Lanka

Srí Lanka vás uchvátí přírodou i chrámy, které jsou vystavěny stupňovitou technikou. Starobylý chrám, který už neslouží svému účelu, protože je z něj téměř zřícenina, je například Satmahal Prasada.  Naopak dochovaný a dosud funkční chrám je Sunandaramaya v Ambalangodě. Jako by stupňovité stavby nestačily, na Srí Lance uvidíte i stupňovité zahrady/terasy, které slouží k tomu, aby byla půda dokonale využívána i ve svazích.

Zdroj foto: Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons            Chrám Satmahal Prasada

Jsou v Asii pláže?

Samozřejmě, i v Asii si můžete užít moře, pláž, opalování a potápění.

Filipíny

Ještě jsme nezavítali do Filipín a udělali jsme to záměrně. Na Filipínách jsou totiž ty nejkrásnější pláže s nejjemnějším pískem, průzračnou vodou, lagunami a korálovými útesy. Můžete zkusit i potápění. A jako nejkrásnější destinaci doporučujeme Palawan.

Thajsko

Thajko je takovou stálicí mezi oblíbenými místy v Asii. Mnozí z vás jej už určitě navštívili. A pokud ne, zkuste si vybrat ostrovy Phi Phi, je to dokonalé souznění moře a útesů vbíhajících do něj. Voda je tu průzračně modrá až tyrkysová. A kromě toho nezapomeňte vyzkoušet thajskou kuchyni, která patří i podle odborníků s nejlepším na světě.

Zdroj foto: Christophe95, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    ostrovy Phi Phi

Indonésie

V Indonésii jsme vás nezavedli do národního parku a bylo to také zcela záměrné. Zde se totiž jeden park snoubí s plážemi, které mají dokonce růžový písek, což je odrazem jeho složení. Pláž najdete v přírodním parku Komodo a příroda spolu s tyrkysovým mořem a narůžovělým pískem přímo láká k delšímu pobytu. Neváhejte ani tehdy, když vybíráte romantickou dovolenou!

Ostrov Gaja

Ostrov Gaja mezi Borneem a Malajsií uchvátí turisty souzněním tyrkysového moře, korálových útesů a deštných pralesů. Je to další romantické místo, které si užijete dosyta, a můžete zde jak odpočívat, tak i podnikat dobrodružné výlety.