Austrálie. Informace, rady a tipy na zajímavá místa

Zdroj foto: envato

Austrálie je nejmenším světadílem a také je jedním jediným státem, který má ale své dělení – viz dále. Austrálie patří do Commonwealthu a hlavou státu je anglická královna. V tomto světadíle narazíte na mnoho endemických živočichů (klokan, koala).

Rozdělení Austrálie

Austrálii můžeme rozdělit na 6 spolkových států: Nový Jižní Wales, Jižní Austrálie, Queensland, Tasmánie, Victoria a Západní Austrálie, dále na 3 federální teritoria: Severní teritorium, Teritorium hlavního města, Teritorium Jervisova zátoka a ještě 6 zámořských území: Vánoční ostrov, Kokosové ostrovy, Norfolk, Ostrovy Korálového moře, Ashmorův a Cartierův ostrov a Heardův a McDonaldovy ostrovy.

Další důležité údaje

Nejvyšší horou je Mt Kosciusco s 2228 m n. m. Nejdelší řekou Austrálie je Murray s délkou 2589 km. Největším jezerem je Eyrovo jezero, které má rozlohu 9583 km2.

Národní přírodní parky

Austrálie je doslova poseta přírodními parky, které v sobě spojují nejen krásnou přírodu, ale i pozůstatky pravěkého osídlení. Některé přírodní krásy jinde než v Austrálii vůbec nenajdete.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je největším korálovým útesem na světě. V angličtině se mu říká Great Barrier Reef. Táhne se v délce 2000 km a obsahuje asi 600 ostrovů. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl přidán v roce 1981. Bohužel i tento přírodní útvar je ohrožen, a to zejména vybělením útesů v důsledku globálního oteplování. Kromě korálů zde žijí sasanky, korýši a mnoho druhů ptáků.

Zdroj foto: Copyright (c) 2004 Richard Ling, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons    Velký bariérový útes

Tasmánská divočina

Tasmánská divočina je souhrnné označení pro 6 parků a 2 rezervace na území Tasmánie, které dohromady zabírají 20 % tohoto ostrova. Najdete tu deštné pralesy a vápencové jeskyně, v jejichž útrobách se nacházejí pozůstatky nejstaršího osídlení, které spadají až do období před 20 000 lety. Dále si nezapomeňte prohlédnout Nellsonovy vodopády, jezero Dove nebo Cradle Mountain.

Tasmánská divočina 
Zdroj foto: JJ Harrison (https://www.jjharrison.com.au/), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons   Tasmánská divočina  – Nelson Falls

Národní park Purnululu

Tento park naleznete v Západní Austrálii a jeho dominantou jsou zvětralé pískovcové skály. Ty nepřehlédnete, protože vypadají jako obrovské vosí úly. Návštěvu parku však můžeme doporučit jen pro dobrodruhy – není pokryt telefonním signálem ani internetem a uvnitř není dostupná ani elektrická energie a pitná voda. Přístupný je po náročné cestě, ke které doporučujeme auto s náhonem na všechna čtyři kola.

Purnululu
Zdroj foto: Brian W. Schaller, FAL, via Wikimedia Commons    Národní park Purnululu

Památky Austrálie

Památky najdeme zejména ve velkých městech.

Sydney

Největší město Austrálie v sobě skrývá zejména budovu Opery, kterou navrhl dánský architekt Jorn Utzon v roce 1956. Budova je proslulá zejména specifickými střechami z bílých keramických dlaždic. Rozkládá se na ploše 1,8 hektarů a obsahuje 5 sálů, nahrávací studio a restaurace. V koncertním sále se nacházejí největší mechanické varhany na světě.

Sydney
Zdroj foto: No machine-readable author provided. Roybb95~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons          Sydney

Melbourne

Ve druhém největším městě najdeme hned dvě památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou to Královská výstavní budova a zahrady Carlton. Královská výstavní budova je budova postavená v roce 1880, v níž se v roce 1881 konala Světová výstava. Klasicistní architektura je inspirována památkami italskými, francouzskými i německými a dodnes zde můžete navštívit různé výstavy.

vystavni budova
Zdroj foto: John Torcasio, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                Královská výstavní budova

Zahrady Carlton se rozprostírají hned vedle a kolem Královské výstavní budovy. V zahradách se nachází ještě Melbournské muzeum a kino. Zahrada je koncipována ve viktoriánském stylu a střídají se zde květinové záhony, blahočety, fíkovníky, cedry a fontány, jezírka, tenisové kurty i dětská hřiště. Tady určitě vydržíte trávit hodiny svého času.

Zahrady Carlton
Zdroj foto: ben britten, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons                            Zahrady Carlton

Pláže v Austrálii

Pláž Maroubra

Tato pláž se nachází v Sydney a je jednou z nejdelších pláží na tomto kontinentu. Je však otevřená do Tasmanského moře, a tak jsou zde velké vlny a často zde na člověka útočí žraloci. Pouze jižní část pláže je schovaná v zátoce a klidnější. Jinak je zdejší moře vyhledávané surfaři i potápěči.

Zdroj foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Maroubra_-_south.jpg              Pláž Maroubra

Pláž Bondi

Tato pláž je naopak nejvíce oblíbená turisty a nachází se také v Sydney, tentokrát na východním pobřeží. Je dlouhá asi kilometr a velmi klidná. Nahrává dovolené rodin s dětmi, ale dá se tu provozovat i surfing.

Zdroj foto. Athena Lao from Cambridge, MA, USA, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons        Pláž Bondi

Rockingham

Zajímavé, malé a klidné pláže najdete v Západní Austrálii v městečku Rockingham. Častokrát se tu do moře svažuje přímo oblázková nebo písečná pláž přímo od zalesněné části města. Městečko je vhodné pro klidnou dovolenou a není příliš obydleno turisty.

Zdroj foto: Brian Jenkins, Attribution, via Wikimedia Commons          Rockingham