Evropa. Informace, rady a tipy na zajímavá místa

Zdroj foto: envato

Evropa je nám známá zřejmě nejvíce. Je to náš rodný světadíl. Pokud se vypravujeme na nějakou dovolenou, pravděpodobně jako první nás napadnou evropské cíle (francouzská riviéra, Španělsko, Řecko, Itálie, Řím…). Ale jste si jistí, že byste dokázali vyjmenovat všechny evropské země, jejich hlavní města a také nejzajímavější turistické cíle?

Evropské země

Evropa zahrnuje 46 států. Jsou to (v závorkách jsou uvedena hlavní města): Albánie (Tirana), Andorra (Andorra la Vella), Belgie (Brusel), Bělorusko (Minsk), Bosna a Hercegovina (Sarajevo), Bulharsko (Sofia), Černá Hora (Podgorica), Česká republika (Praha), Dánsko (Kodaň), Estonsko (Tallinn), Finsko (Helsinky), Francie (Paříž), Chorvatsko (Záhřeb), Irsko (Dublin), Island (Reykjavík), Itálie (Řím), Kazachstán (Nur-Sultan), Lichtenštejnsko (Vaduz), Litva (Vilnius), Lotyšsko (Riga), Lucembursko (Luxemburg), Maďarsko (Budapešť), Malta (Valletta), Moldavsko (Kišiněv), Monako (Monaco), Německo (Berlín), Nizozemsko (Amsterdam), Norsko (Oslo), Polsko (Varšava), Portugalsko (Lisabon), Rakousko (Vídeň), Rumunsko (Bukurešť), Rusko (Moskva), Řecko (Athény), San Marino (San Marino), Severní Makedonie (Skopje), Slovensko (Bratislava), Slovinsko (Lublaň), Srbsko (Bělehrad), Španělsko (Madrid), Švédsko (Stockholm), Švýcarsko (Bern), Turecko (Ankara), Ukrajina (Kyjev), Vatikán (Vatikán), Velká Británie (Londýn).

Co když chci na poznávačku

Jestliže nejste příliš na odpočinek na pláži a dáváte přednost poznávacím zájezdům, přinášíme vám přehled nejkrásnějších, nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších památek. Pro přehlednost jsme je rozdělili do několika skupin.

Památky pro zamilované

Čerstvě i dlouho zamilované páry by měly určitě navštívit Paříž, vyfotit se pod Eiffelovkou, prohlédnout si Vítězný oblouk a na Champs-de-Elyseés si koupit klasickou francouzskou palačinku – crepes. Kousek od Paříže určitě nezapomeňte na Versailles, kde může partner požádat partnerku o ruku – toto romantické gesto bude určitě oceněno. V Louvru si rozhodně prohlédněte aspoň Monu Lisu.

Zdroj foto: KimonBerlin, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons            Louvre

Dalším cílem pro zamilované je zcela jistě Řím. Nejen fontány, před kterými se i samotní Římané často berou, ale celé město skýtá romantická zákoutí. Andělský hrad láká k návštěvě, kdykoliv kolem něj projdete. Koloseum uchvacuje svou dokonalostí a velikostí dodnes.

Dovolená, kterou si zvládnete zařídit zcela sami

Je pravda, že takových dovolených bude víc. A pokud se domluvíte anglicky, popř. dokonce jazykem místních, vaše šance na vlastní dovolenou se ještě zvyšují. Po Evropě si však vlastní dovolenou domluvíte velice snadno – dopravu, ubytování, jídlo, místní výlety atd. Stačí si na internetu najít vhodného poskytovatele letenek (jízdenek), ubytování v dané zemi (podle vašich finančních možností) a vše ostatní již budete vyřizovat přímo na místě. Taková dovolená v Londýně, kdy zvládnete podle plánku projet anglické metro a neztratíte se – to bude pořádný zářez do vašich zkušeností. A pokud budete v Londýně, vyjeďte vlakem i do nedalekého Stratfordu nad Avonou, rodiště slavného Shakespeara, protože toto malé městečko pro vás bude zajímavou protiváhou velkoměsta.

Památky pro milovníky železnic

Máte manžela nebo děti, kteří se zajímají o železnice? Vyrazte s nimi do Švýcarska. Tisíce mostů, tunelů a viaduktů pro vás bude odměnou za celoroční dřinu. Najdete tu normální, ale i úzkorozchodné tratě, mnoho lanovek a tramvají. A to vše od starých parních modelů až po ty nejmodernější. Například nejznámější Bernina Express vyráží na svou cestu přes „tisíc“ viaduktů.

Zdroj foto: Capricorn4049, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                   Železniční trať Thusis

Dobrodružství

Pokud toužíte zažít opravdové dobrodružství, pak určitě navštivte nějakou balkánskou zemi, kde můžete putovat pěšky nebo na kole. Je to dovolená určená spíš pro dobrodruhy a zdatné turisty. Ale podle našich zkušeností některé trasy zvládnou i větší děti. Takže se vydejte například do Srbska, Černé Hory, nebo Albánie. Místní lidé jsou velmi nápomocní při potížích.

Odpočinková dovolená

Naopak pro ty, kteří mají rádi pláže, koupání atd., se otevírají krásné evropské pláže. Začneme v Řecku, kde si můžete vybrat buď poněkud chudší kraje na jihu, kde ale zato bude málo lidí i turistů. Oblíbenou destinací je jihořecké Tolo – čisté moře, maličké a klidné město, kde si vychutnáte desítky příchutí zmrzliny a gyrosu. Poněkud více lidí musíte očekávat na Olympské riviéře, ale tady vás zase čekají i památky, kterými si můžete zpříjemnit poněkud jednotvárný pobyt u moře – například městečko a hrad Platamonas.

Italské pláže jsou také vhodné pro české turisty. Nejkrásnější jsou ale asi ty, které se nacházejí na ostrovech Sicílie a Sardinie, popř. některých menších ostrůvcích. A jejich obrovskou výhodou je to, že nebudou až tak zaplněné turisty.

Slunné Španělsko láká turisty na čisté pláže, plně vybavené hotely, All Inclusive programy a památky poblíž moře. Co takhle navštívit Cap Salou v Taragonně? Je to skutečná perla mezi španělskými středisky.

Chorvatsko je zemí, kam pohodlně dojedete autem. Chce to ale, abyste jeli aspoň 2 řidiči, abyste se mohli střídat. Ještě lepší je, pokud cestujete s vlastním karavanem a můžete zastavit, kde si zamanete. Největší pláž najdete na Makarské riviéře a jmenuje se Gornja Vala. Milé je to i v letovisku Baška Voda. Nejkrásnější na chorvatských plážích je to, že jsou propojené s přírodou, například s borovými háji nebo s háji olivovníků.

Zdroj foto: Dreizung, Public domain, via Wikimedia Commons        letovisko Baška Voda

Přírodní parky a rezervace

A ještě nesmíme zapomenout na milovníky přírody jako takové. Pro ty si Evropa připravila nádherné scenérie v přírodních parcích a rezervacích. No jen se zkuste pokochat.

Polsko

Řekli byste, že v Polsku není nic k vidění? Pak navštivte Sloviňský národní park. Tam vás přivítají nejen čistá a průhledná jezer a řeky, ale i mokřady plné živočichů, nejvíce ptáků, a také pohyblivé písečné duny, které vypadají bez přehánění jako na poušti.

Estonsko

Pobaltské země jsou bez přehánění nádherné všechny a mohli byste je procházet křížem krážem několik měsíců. Pokud máte jen omezený čas, navštivte Estonsko a hlavně jeho přírodní park Soomaa. Tam uvidíte nekonečná vřesoviště, všude se zde procházejí losi a na řekách si staví své stavby bobři.

Švédsko

Ve Švédsku je plno národních parků, tato země také s tradicí národních parků začala jako vůbec první. Pokud máte rádi poněkud drsnější přírodu, vydejte se do Laponska do národního parku Sarek. Je to vskutku divoký park, protože tu nenajdete žádné značené cesty ani nocležiště. Takže pamatujte, park je to vhodný pro zkušené trekaře a horolezce.

Zdroj foto. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/Pierikpakte_in_Sarek.jpg  Národního park Sarek

Česko

A víte, že i v Česku jsou zajímavá místa? Slyšeli jste například o Bubovických vodopádech. Ty se nacházejí nedaleko Karlštejna a tečou jen tehdy, když prší. To jsme si ověřili na vlastní kůži. Pohled a vycházka je to ovšem tak působivá, že na trochu nepohodlí ihned zapomenete.

Česká Kanada patří k našim nejkrásnějším oblastem. Možná znáte spíše České Švýcarsko (na pomezí s Německem), ale tady na pomezí jižních Čech, západní Moravy a Dolních Rakous vás čeká skvostná příroda téměř neporušená turisty, zřícenina hradu Landštejn, stejnojmenná vodní nádrž, úzkokolejka do Nové Bystřice, kámen Ďáblova prdel, vřesoviště a rašeliniště, a když budete mít štěstí, narazíte tu i na bobra.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                hrad Landštejn