Ghana: objevte krásy této africké země

Ghana je stát ležící na západním pobřeží Afriky. Je to jedna z nejdůležitějších a nejvýznamnějších zemí na africkém kontinentu, a to nejen z hlediska historie a kultury, ale také z hlediska ekonomického a politického. Poloha Ghany je klíčovým faktorem, který ovlivňuje její klima, kulturu, obchod a mnoho dalších aspektů života v této zemi.

 1. Geografická poloha

Ghana leží v oblasti zvané Západní Afrika a hraničí s třemi státy: s Pobřežím slonoviny na západě, s Burkina Faso na severu a s Togem na východě. Na jihu má Ghana pobřeží u Guinejského zálivu, který je součástí Atlantského oceánu. Tato přímořská poloha dělá z Ghany důležité obchodní a námořní centrum.

 1. Klimatická poloha

Ghana se nachází blízko rovníku, což znamená, že má tropické klima. Má dvě období dešťů, první od dubna do června a druhé od září do listopadu. Teploty jsou celoročně vysoké, což je ideální pro pěstování kakaových bobů, hlavního exportního produktu Ghany. Přestože je většina země pokryta deštným pralesem, v severní části Ghany se nachází oblast savany.

 1. Historická a kulturní poloha

Poloha Ghany byla důležitým faktorem v historii a kultuře země. Ghana byla domovem několika velkých afrických civilizací, včetně říše Asante. Byla také důležitou zastávkou na transatlantické obchodní trase s otroky. Po získání nezávislosti v roce 1957 se Ghana stala prvním subsaharským africkým státem, který se osvobodil od koloniální nadvlády.

 1. Ekonomická poloha

Poloha Ghany u Guinejského zálivu z ní činí důležitý regionální obchodní a finanční centrum. Přístav v Tema je jedním z největších a nejrušnějších v Západní Africe. Kromě toho je Ghana největším producentem kakaových bobů na světě a má také bohaté zásoby zlata, bauxitu a manganu. Tyto přírodní zdroje a strategická poloha Ghany přispívají k jejímu ekonomickému růstu a rozvoji.

Poloha Ghany ji činí důležitým hráčem v regionálním i mezinárodním měřítku. Její tropické klima, bohatá historie a kultura a ekonomický potenciál přispívají k tomu, že Ghana je jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších států v Africe.

Historie Ghany

Historie státu Ghana sahá tisíce let zpět do minulosti a je plná národního bohatství, hrdinství a odolnosti. Od prvních starověkých civilizací po koloniální éru a nakonec nezávislost, Ghana prošla mnoha proměnami, které ji formovaly jako národ.

 1. Starověké království

V raném středověku se v oblasti, kde dnes leží Ghana, objevily některé z největších a nejvlivnějších afrických království. Jedním z nejznámějších byla říše Ghana, která byla na vrcholu své moci v 9. až 11. století. Později se v této oblasti objevily i další mocné říše, jako Mali a Songhaj. Všechny tyto říše ovládaly obchodní trasy napříč Saharou a byly středisky učenosti a kultury.

 1. Nájezdy a kolonizace

V průběhu 15. století začaly evropské mocnosti, včetně Portugalska, Nizozemska a Velké Británie, postupně kolonizovat oblast dnešní Ghany. Toto období bylo charakterizováno obchodem s otroky a konkurencí mezi evropskými mocnostmi o kontrolu nad zemí a jejími bohatstvími. Tisíce lidí byly odvezeny z Ghany a prodány jako otroci do Amerik a Karibiku.

 1. Boj za nezávislost

V průběhu 19. a první poloviny 20. století začal narůstat národní uvědomění a touha po nezávislosti. Hlavním lídrem tohoto hnutí byl Kwame Nkrumah, který bojoval proti britské koloniální nadvládě a usiloval o nezávislost Ghany. Díky jeho úsilí a podpoře mnoha dalších ghanských vůdců se Ghana stala prvním subsaharským africkým státem, který získal nezávislost na koloniální mocnosti, a to v roce 1957.

 1. Postkoloniální éra

Po získání nezávislosti se Ghana stala republikou a Kwame Nkrumah se stal prvním prezidentem země. Ghana zažila období rychlého ekonomického růstu a sociálního pokroku. Avšak politické napětí, korupce a ekonomické problémy vedly k několika státním převratům a politické nestabilitě. Od roku 1992 je Ghana stabilní demokracií, která se stala příkladem demokratického rozvoje v Africe.

 1. Současná éra

Dnes je Ghana jedním z nejstabilnějších a nejprosperujících států v Západní Africe. Země je známá svým demokratickým systémem, bohatým kulturním dědictvím a přátelskými lidmi. Ghana je také významným producentem zlata, kakaových bobů a dřeva. Má rostoucí ekonomiku a je střediskem obchodu a investic v regionu.

Historie Ghany je příběhem odolnosti a odvahy. Od starověkých království a koloniální nadvlády po boj za nezávislost a současný rozvoj, Ghana je důkazem toho, co je možné dosáhnout s odhodláním a odvahou.

rybářská vesnice v Ghaně u oceánu
rybářská vesnice v Ghaně u oceánu

Historické památky v Ghaně

Ghana je země s bohatou historií a kulturním dědictvím. Má řadu historických památek, které svědčí o jeho dlouhé a pestré minulosti. Od starověkých království po koloniální éru, tato země má něco, co nabídnout všem, kdo mají zájem o historii a kulturu.

 1. Hrady a pevnosti

Na pobřeží Ghany se nachází několik impozantních hradeb a pevností, které byly postaveny evropskými kolonizátory během 16. a 18. století. Tato stavení byla používána nejen jako obchodní stanice, ale také jako místa pro ukládání otroků, kteří byli následně přepravováni přes Atlantik. Patří sem například hrad Cape Coast Castle, Elmina Castle nebo Fort Amsterdam. Tyto památky jsou nyní připomínkou temných časů obchodu s otroky.

 1. Asanteheneho palác

Asanteheneho palác v Kumasi je tradiční sídlo krále Asante, jednoho z nejvýznamnějších království v historii Ghany. Palác byl postaven v roce 1972 a je nyní domovem Asanteheneho, tradičního vládce Asante. Je to důležitá památka, která svědčí o bohatství a moci tohoto historického království.

 1. Larabanga mešita

Larabanga mešita, která se nachází v severní části Ghany, je nejstarší mešitou v zemi a jedním z nejstarších příkladů západoafrické architektury. Je to impozantní stavba, postavená z místního kamene a hliny. Mešita byla postavena ve 14. století a je stále používána jako místo uctívání.

 1. Wli vodopády

Wli vodopády jsou nejvyšší vodopády v Ghaně a jedny z nejkrásnějších v Západní Africe. Nacházejí se v regionu Volta, obklopené tropickým lesem a úchvatnou přírodou. I když nejsou přímo historickou památkou, jsou důležitou součástí kulturního dědictví Ghany a místem, které bylo osídleno tisíce let.

 1. Oban Hills Forest Reserve

Oban Hills Forest Reserve je jedním z nejstarších chráněných území v Ghaně. Nachází se na hranici s Pobřežím slonoviny a je domovem několika ohrožených druhů rostlin a živočichů. Rezervace je také důležitým archeologickým nalezištěm, kde byly objeveny pozůstatky starých osídlení a artefakty.

Ghana je země s bohatým historickým a kulturním dědictvím, což je patrné na řadě historických památek a míst. Tyto památky představují neocenitelné svědectví o historii a kultuře této fascinující země.

Hrad Cape Coast v Ghaně, turistické místo
Hrad Cape Coast v Ghaně, turistické místo

Nejzajímavější místa v Ghaně

Ghana je stát, který má co nabídnout každému cestovateli. Od historických památek, přes nádherné pláže, až po úchvatnou přírodu, tato země má mnoho skvostů, které stojí za to vidět. Zde jsou některá z nejzajímavějších míst, která byste neměli přehlédnout při návštěvě Ghany.

 1. Hrad Cape Coast Castle

Tento impozantní hrad na pobřeží Ghany byl postaven v 17. století a sloužil jako obchodní stanice i místo pro ukládání otroků. Dnes je hrad muzeem, kde se návštěvníci mohou dozvědět o historii obchodu s otroky a koloniální éře v Ghaně. Je to silné a působivé místo, které připomíná temné časy v historii země.

 1. Kakum National Park

Kakum National Park je tropický deštný prales, který je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Park je známý svými visutými lávkami, které se nacházejí ve výšce 30 metrů nad zemí a poskytují návštěvníkům neuvěřitelný pohled na pralesní koruny. Je to ideální místo pro milovníky přírody a dobrodruhy.

 1. Akra

Hlavní město Ghany, Akra, je kosmopolitní a rušné město, kde se snoubí tradiční africká kultura s moderním životním stylem. Můžete navštívit tradiční trhy, prozkoumat historické památky nebo si užít noční život v jednom z mnoha klubů a barů. Nenechte si ujít návštěvu Mauzolea Kwame Nkrumah, kde je pohřben první prezident Ghany.

 1. Busua Beach

Busua Beach je jedna z nejkrásnějších pláží v Ghaně. Je to ideální místo pro odpočinek, opalování a plavání v teplých vodách Atlantiku. Pláž je obklopena palmami a nabízí také možnost surfování a jiných vodních sportů. V okolí se nachází několik resortů a restaurací, kde si můžete vychutnat místní speciality.

 1. Mole National Park

Mole National Park je největší národní park v Ghaně a je domovem několika druhů velkých savců, včetně slonů, lva, leopardů a buvolů. Park je také domovem mnoha druhů ptáků a je rájem pro milovníky přírody. Návštěvníci mohou podnikat safari nebo pěší túry, aby viděli divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Ghana je fascinující a rozmanitá země, která má co nabídnout každému cestovateli. Ať už máte zájem o historii, přírodu nebo kulturu, tato země vás určitě nadchne.

řeky Volta při cestování v Ghaně
řeky Volta při cestování v Ghaně

Kulturní vyžití v Ghaně

Ghana je země bohatá na kulturu a tradice, které se projevují v mnoha formách, od hudby a tance, až po umění a řemesla. Je to ideální destinace pro ty, kteří hledají autentický kulturní zážitek v západní Africe. Zde jsou některé z nejlepších možností kulturního vyžití, které Ghana nabízí.

 1. Tradiční hudební a taneční představení

Ghana je známá svou bohatou hudební a taneční tradicí, která je hluboce zakotvena v místní kultuře. Návštěvníci mohou navštívit tradiční hudební a taneční představení, kde mohou vidět místní umělce v akci. Tyto představení často zahrnují tradiční nástroje, jako jsou bubny, balafony a kora, a jsou doprovázeny působivými tanečními výkony.

 1. Návštěva tradičních trhů

Ghana je domovem několika tradičních trhů, kde návštěvníci mohou zakoupit ručně vyrobené výrobky a suvenýry. Tyto trhy jsou také skvělým místem pro ochutnávku místní kuchyně a pro pozorování každodenního života místních obyvatel. Některé z nejznámějších trhů v Ghaně zahrnujů Makola Market v Akře, Kejetia Market v Kumasi a Art Centre for National Culture, kde si můžete zakoupit tradiční řemeslné výrobky.

 1. Návštěva muzeí a galerií

Ghana má několik muzeí a galerií, kde návštěvníci mohou dozvědět více o historii a kultuře země. Některé z nejlepších muzeí zahrnují National Museum of Ghana v Akře, Kumasi Fort and Military Museum a Cape Coast Castle Museum. Tyto muzea nabízejí návštěvníkům možnost dozvědět se více o koloniální historii Ghany, tradičních uměleckých a řemeslných technikách a mnoha dalších aspektech místní kultury.

 1. Festivaly a kulturní události

Ghana hostí několik festivalů a kulturních událostí po celý rok, které představují skvělou příležitost pro návštěvníky, aby se ponořili do místní kultury. Některé z nejznámějších festivalů zahrnují Chale Wote Street Art Festival, Panafest, a Asafotufiami Festival. Tyto festivaly často zahrnují hudební a taneční představení, tradiční obřady, a další kulturní aktivity.

 1. Návštěva tradičních vesnic

Návštěva tradičních vesnic je skvělou příležitostí pro návštěvníky, aby se seznámili s místní kulturou a způsobem života. V těchto vesnicích si návštěvníci mohou prohlédnout tradiční domy, pozorovat místní řemeslníky při práci a dokonce se účastnit tradičních obřadů a oslav. Některé z nejznámějších tradičních vesnic zahrnují Nzulezu, Paga a Sirigu.

Ghana je země s bohatým kulturním dědictvím, které je vidět ve všem, od hudby a tance, až po umění a řemesla. Návštěva těchto míst a účast na těchto aktivitách je skvělou příležitostí pro návštěvníky, aby se ponořili do místní kultury a získali hlubší pochopení života a tradic v této fascinující zemi.

Cape Coast ghana
Cape Coast ghana

Příroda v Ghaně

Může se pochlubit nádhernými plážemi, exotickými národními parky a úžasnou biodiverzitou, je rájem pro milovníky přírody. Země nabízí širokou škálu přírodních atrakcí, od tropických deštných pralesů po savany a jezerní oblasti. Zde jsou některé z nejvýznamnějších přírodních krás Ghany.

 1. Kakum National Park

Jeden z nejznámějších národních parků v Ghaně, Kakum National Park, je domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů zvířat, včetně lesního slona, leoparda a mnoha druhů ptáků. Park je také známý svými visutými mosty, které vám umožní procházet korunami stromů a vidět prales z jedinečné perspektivy.

 1. Mole National Park

Největší národní park v Ghaně, Mole National Park, je obrovským územím, které zahrnuje savany, řeky a kopce. Park je domovem velkého množství divokých zvířat, včetně slonů, antilop, hyen a lva. Safari v parku je jedinečným zážitkem, který vám umožní pozorovat tyto nádherné tvory v jejich přirozeném prostředí.

 1. Pobřeží Gold Coast

Pobřeží Gold Coast v Ghaně je známé svými nádhernými plážemi a krásnými pobřežními scenériemi. Pláže, jako jsou Labadi Beach, Kokrobite Beach a Busua Beach, jsou ideálními místy pro relaxaci, opalování a vodní sporty. Pobřežní oblast je také domovem několika lagun a mokřadů, které jsou důležitým útočištěm pro ptáky a další divoká zvířata.

 1. Jezero Volta

Jezero Volta je největším umělým jezerem na světě a je důležitým zdrojem vodní energie pro Ghanu. Jezero je také populárním místem pro rybolov, plavbu na lodi a vodní sporty. V okolí jezera je také mnoho přírodních krás, včetně vodopádů, kopců a deštných pralesů.

 1. Atewa Range

Atewa Range je horské pásmo, které je domovem několika vzácných a ohrožených druhů rostlin a zvířat. Oblast je také známá svými krásnými vodopády, řekami a jeskyněmi. Atewa Range je důležitým útočištěm pro divokou přírodu a je oblíbeným místem pro pěší turistiku a birdwatching.

Ghana je země, která má mnoho přírodních krás, které stojí za to vidět. Od nádherných pláží a jezer po úchvatné národní parky a horská pásma, Ghana je skvělým místem pro ty, kteří hledají úžasné přírodní scenérie a divokou přírodu.

Ghana západ slunce na pláži za soumraku/úsvitu
Ghana západ slunce na pláži za soumraku/úsvitu

Vyžití pro děti a rodiny v Ghaně

Ghana je destinací, která nabízí bohaté možnosti vyžití pro rodiny s dětmi. Od dobrodružných výletů po národní parky, po relaxační dny na pláži, v Ghaně najdou rodiny s dětmi mnoho způsobů, jak si užít dovolenou.

 1. Safari v Mole National Park

Mole National Park je největší národní park v Ghaně a domovem mnoha druhů divokých zvířat, včetně slonů, antilop a hyen. Rodiny s dětmi se mohou zúčastnit safari a pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Je to vzrušující a poučný zážitek pro děti i dospělé.

 1. Plážový den na Gold Coast

Ghanu lemuje nádherné pobřeží, které je ideální pro rodiny s dětmi. Pláže jako Labadi Beach, Kokrobite Beach a Busua Beach jsou skvělými místy pro relaxaci, opalování a vodní sporty. Děti si mohou užít plavání, hraní v písku nebo sledování rybářů při práci.

 1. Návštěva Kakum National Park

Kakum National Park je známý svými visutými mosty, které umožňují procházet korunami stromů a pozorovat prales z výšky. Je to jedinečný zážitek pro rodiny s dětmi a skvělá příležitost učit děti o biodiverzitě deštného pralesa.

 1. Objevování historie v Cape Coast Castle

Cape Coast Castle je historický hrad, který sloužil jako centrum transatlantického obchodu s otroky. Rodiny mohou navštívit muzeum, kde se dozvědí o historii hradu a jeho úloze v obchodu s otroky. Je to důležitá lekce z historie a příležitost učit děti o důležitosti lidských práv a spravedlnosti.

 1. Pozorování ptáků v Atewa Range

Atewa Range je horské pásmo, které je domovem mnoha druhů ptáků, včetně několika vzácných a ohrožených druhů. Rodiny s dětmi mohou navštívit Atewa Range a zúčastnit se birdwatchingu. Je to skvělý způsob, jak učit děti o přírodě a biodiverzitě.

 1. Zábavní parky a atrakce

V Ghaně jsou také některá zábavná zařízení pro děti, jako například Efua Sutherland Children’s Park v Akře, kde jsou hřiště, zahrady a piknikové oblasti. Rovněž Kids Paradise v Temě nabízí mnoho atrakcí pro děti, včetně kolotočů, skluzavek a mini zoo.

Ghana je destinace, která nabízí mnoho možností pro rodiny s dětmi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci nebo kulturní a historické zážitky, Ghana má něco pro každou rodinu.

Pláž e slunné Ghaně
Pláž e slunné Ghaně

Zajímavosti o Ghaně

Ghana, má také řadu zajímavostí, které ji činí jedinečnou destinací. Zde je několik fascinujících skutečností o Ghaně, které by vás mohly překvapit.

 1. První africký stát, který získal nezávislost

Ghana byla první kolonií v subsaharské Africe, která získala nezávislost od koloniální nadvlády. V roce 1957 se Ghana stala nezávislým státem a od té doby si vybudovala stabilní demokratický systém.

 1. Jméno znamená „válečníkův král“

Název „Ghana“ pochází z ghanajského slova, které znamená „válečníkův král“. Odkazuje na starou říši Ghana, která byla mocným státem v oblasti dnešního Mali a Mauritanie.

 1. Domovem kakaových bobů

Ghana je jedním z největších světových výrobců kakaových bobů, což jsou suroviny používané k výrobě čokolády. Ghanajské kakao je vysoce ceněno pro svou vynikající kvalitu a chutný nádech.

 1. Zlatá pobřeží

Ghana byla kdysi známá jako „Zlaté pobřeží“ kvůli svým bohatým zlatým nalezištím. I dnes je Ghana jedním z největších světových producentů zlata a těžba zlata je důležitým průmyslovým odvětvím.

 1. Město hradů a pevností

Ghana je domovem mnoha historických hradů a pevností, které byly postaveny evropskými koloniálními mocnostmi během 16. a 17. století. Tyto pevnosti byly používány k obchodu s otroky a jsou dnes památkami na temnou historii obchodu s otroky.

 1. Kente – tradiční tkanina

Kente je tradiční ghanajská tkanina, která je známá svými jasnými barvami a geometrickými vzory. Kente je často nosí ghanajské královské rodiny a je považováno za symbol ghanajské kultury a dědictví.

 1. Domovem Akan Ashanti

Ghana je domovem národa Akan Ashanti, který je známý svou bohatou historií a kulturou. Ashantiové jsou známí svými dovednostmi v řemeslech, včetně tkaní, kovářství a zlatnictví.

 1. Srdce hudby Highlife

Ghana je považována za srdce hudby Highlife, což je žánr, který kombinuje tradiční africké rytmy s prvky jazzu a swingu. Highlife je oblíbený v celé západní Africe a má silný vliv na moderní africkou hudbu.

Ghana je země s bohatou historií, kulturou a přírodním dědictvím. Od svých historických hradů a pevností po tradiční řemesla a hudbu, Ghana je fascinujícím místem k objevování.

Related Stories

spot_img

Discover

Angola: Cestování za nevšedními zážitky

Angola je středoafický stát, který se rozkládá na jihu afrického kontinentu. S rozlohou přes...

Benin: Kultura, historie a dobrodružství

Benin je země nacházející se v západní Africe. Svou polohou a kulturou patří k...

Burkina Faso: Kultura a příroda v dokonalé harmonii

Burkina Faso je stát ležící v západní Africe, který se nachází na rozhraní mezi...

Burundi: Tajemná země v srdci Afriky

Burundi, oficiálně známá jako Republika Burundi, je malá, horská země, která leží ve střední...

Čad: země s bohatou historií a kulturou

Čad je vnitrozemský stát ležící v severní části Střední Afriky. Země má rozlohu přibližně...

Demokratická republika Kongo: Příroda, památky a kultura

Demokratická republika Kongo (DRK), známá také jako Kongo-Kinshasa nebo jednoduše Kongo, je největší státem...

Popular Categories

Comments