Jižní Amerika – deštné pralesy v ohrožení
Jižní Amerika, resp. hlavně Brazílie se dnes skloňuje zejména z jednoho důvodu – a tím je kácení deštných pralesů, které jsou nezbytným ekosystémem nejen celé oblasti, ale i pro celý svět. Snad bude kácení aspoň utlumeno, abychom se mohli kochat zdejší přírodou co nejdéle a abychom taky mohli volně dýchat na celé planetě.
Země Jižní Ameriky
Státy Jižní Ameriky se dají docela dobře zapamatovat, protože je jich poměrně málo. Uvedeme vám je tedy i s hlavními městy: Argentina (Buenos Aires), Bolívie (Sucre), Brazílie (Brasília), Ekvádor (Quito), Guyana (Georgetown), Chile (Santiago de Chile), Kolumbie (Bogotá), Paraguay (Asunción), Peru (Lima), Surinam (Paramaribo), Uruguay (Montevideo) a Venezuela (Caracas).
Další důležité údaje
Největším státem Jižní Ameriky je samozřejmě Brazílie, která je současně 5. největším státem světa. Má rozlohu 8 518 877 km2. Nejdelší řekou je Amazonka (7 062 km), která je současně nejdelší řekou na světě. Největším jezerem je Titicaca s rozlohou 8 288 km2. Nejvyšší horou Jižní Ameriky je Aconcagua v Argentině, která měří 6 959 m n. m.
Národní přírodní parky v Jižní Americe
Národní park Iguaçu
Tento národní park se nachází v jižní části Brazílie, konkrétně ve státě Paraná. Je pojmenován podle stejnojmenných vodopádů, které jsou jeho největší atrakcí pro turisty. Stejně tak se zde dá obdivovat panenská a čistá příroda, mnoho druhů zvířat, jako je například tukan. Zajímavé je, že park byl vyhlášen již v roce 1939, ale teprve v roce 1986 byl přidán do Seznamu světového dědictví UNESCO. V 21. století byl bohužel zapsán i do Seznamu světového dědictví v ohrožení.
Národní park Los Glaciares
Los Glaciares znamená „ledovce“ a jedná se o národní park v Argentině. Nachází se na jihu v Patagonii, a pokud sem zavítáte, můžete rovnou navštívit další dva parky, které na tento navazují: Torres de la Paine a Bernardo O´Higgins (oba náleží již k Chile). Jak již název napovídá, chráněné jsou tu především ledovce, kterých je nejméně 47 a jejich největším specifikem je, že začínají již od 1500 m n. m., zatímco jinde ve světě najdete ledovce až od výšky 2500 m n. m. A jaká zvířata můžete v parku pozorovat? Tak například lamu Guanako, psa horského, nandu Darwinova, kondora nebo huemula jižního. Huemul je savec z čeledi jelenovitých.
Národní park Sangay
Tento národní park se nachází v Ekvádoru a je charakteristický tím, že zde najdete všechny ekosystémy od ledovců až po tropické deštné pralesy. Je to taková encyklopedie ekosystému v kostce. Z fauny můžete vidět tapíra horského, morče divoké, psa horského, vydru obrovskou, jelence, papouška zlatoperého nebo tukana.
Za památkami po Jižní Americe
V Jižní Americe najdeme památky jak z dob indiánů, tak z dob kolonizátorů a dnes už i moderní budovy, kterými se pyšní zejména velká a hlavní města.
Cartagena
Za nejrozsáhlejším opevněním v celé Jižní Americe se vydejte do Cartageny v Kolumbii. Město se nachází v Cartageňské zátoce a v době kolonizátorů bylo často napadáno piráty. Proto zde vzniklo ono pověstné opevnění. Centrem opevnění je pevnost San Felipe. Přírodní dominantou města je kopec La Popa, ze kterého se vám naskytne nebývalý výhled – na město, opevnění i moderní věžáky.
Sucre
Hlavní město Bolívie skrývá mnoho památek ze 16. století, kdy bylo založeno. Ovšem pozor, město se rozkládá v nadmořské výšce 2790 m n. m., což znamená, že je to jedno z nejvýše položených hlavních měst, ale vy se musíte na jeho návštěvu dokonale připravit. Uvidíte zde budovy královského soudu, zámeček Dům svobody, kde byla podepsána bolivijská nezávislost, kostel Milost, klášter Františka Xaverského a mnoho dalších zachovalých památek ze španělské architektury. Protože téměř všechny stavby jsou omítnuty bíle, městu se často přezdívá „Bílé město“.
Machu Picchu
Za pozůstatky indiánských staveb se musíte vypravit do Peru, konkrétně do asi nejslavnějšího místa incké kultury – Machu Picchu. Indiánské město vzkvétalo přibližně ve 14. století, ale potom bylo opuštěno a chátralo. Objeveno pro svět bylo až americkým vědcem Hiramem Binghamem na začátku 20. století. Od roku 1983 je památka zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Pláže v Jižní Americe
Copacabana
Název této pláže asi znáte z písničky Heleny Vondráčkové. Leží v Brazílii ve městě Rio de Janeiro. Najdete tu nejen čistý a bílý písek a průzračnou vodu, ale taky mnoho kulturního a zábavního vyžití. Zdejší vlny navíc vybízejí k surfování a udržované turistické stezky a cyklostezky zase k výletům do okolí.
Pilón ze Azúcar
Tato zajímavá oranžová pláž se nachází v Kolumbii na Atlantském pobřeží. Oranžová je proto, že je sem zanášen písek z pouště Guajira. Voda je tu čistá až tyrkysová a při východu a západu slunce se oranžová barva krásně zrcadlí i v moři.
Choroni
Krásná, poměrně malá a turisty tolik nenavštěvovaná pláž se nachází ve Venezuele na severním pobřeží, poblíž hlavního města. Můžete tu zažít romantickou dovolenou i surfování na vlnách. Ubytujete se v levnějších hotelech ve městě a ve volných chvílích můžete courat po městě a obdivovat dávnou španělskou architekturu.