Severní Amerika. Informace, rady a tipy na zajímavá místa

Zdroj foto. envato

Mezi kontinenty se obvykle řadí Amerika celá, ale protože rozdíl mezi Severní a Jižní Amerikou je poměrně velký a do obou částí patří mnoho států, museli jsme je rozdělit. Severní Amerika tedy kromě tří velkých států (Kanada, USA, Mexiko) obsahuje ještě státy Střední Ameriky a v Karibském moři státy rozkládající se na Velkých a Malých Antilách.

Které státy tedy patří do Severní Ameriky

K Severní Americe řadíme Kanadu, USA, Mexiko, Belize, Guatemalu, Honduras, Kostariku, Nicaraguu, Panamu, Salvador a z Karibského moře Antiguu a Barbudu, Bahamy, Barbados, Dominiku, Dominikánskou republiku, Grenadu, Haiti, Jamajku, Kubu, Svatou Lucii, Svatého Kryštofa a Nevise, Svatého Vincence a Grenadiny, Trinidad a Tobago.

Další údaje

Nejdelší řekou Severní Ameriky je Mississippi s délkou 3770 km. Nejvyšší horou Severní Ameriky je Denali (dříve jej znáte pod názvem Mount McKinley) s výškou 6 190 m n. m., která se nachází v Aljašských horách. Ohledně jezer tu panuje poněkud zmatek, protože jako největší se uvádí Michigan-Huron, což ale bylo původně označení pro jezera dvě, která byla spojena průlivem. Pokud je budeme brát jako jedno, pak je skutečně největší s plochou 117 702 km2. Jinak je největší Hořejší jezero s plochou 82 414 km2, a to je zároveň i nejhlubším jezerem Severní Ameriky. Všechna jezera však patří do tzv. soustavy Velkých jezer.

Národní přírodní parky

Národní přírodní parky jsou chloubou celé Severní Ameriky. Je těžko vybrat ty nejkrásnější, protože všude je k vidění něco, co jinde neuvidíte.

Yellowstonský národní park

Nezačít Yellostonem, to nám asi nedá. Je to národní přírodní park vyhlášený už v roce 1872, a je tak druhým nejstarším národním parkem na světě (první byl vyhlášen v Mongolsku ještě o století dříve). Nachází se především ve Wyomingu, ale částečně i ve státech Montana a Idaho (USA). A co v tomto parku uvidíte především? Jsou to různé geotermální úkazy, jako například lávové proudy, gejzíry, bublající bahnité jámy, pak ale také 110 vodopádů, horských pramenů, jezer nebo kaňonů. Z flóry uvidíte zejména v lesích borovici těžkou, smrk Engelmannům, douglasku tisolistou, nebo jedli plstnatoplodou. No a ze zvířat si nenechte rozhodně ujít losa, ovci velkorohou, medvěda grizzlyho (pokud možno ho nepotkejte napřímo), medvěda baribala nebo jelena wapiti. V parku žije i orel bělohlavý, což je jeden ze symbolů USA (národní pták). Při pobytu v parku se můžete jak v rámci parku, tak i mimo park ubytovat v hotelích, ubytovnách i kempech, takže si tento nádherný kraj můžete dosyta užívat několik dní i týdnů.

Zdroj foto: commons.wikimedia.org            Yellowstonský národní park

Národní park Grand Canyon

Název dostal tento park podle Velkého kaňonu (Grand Canyon), který tvoří převážnou část jeho území. Park se nachází v Arizoně a patří k nejvyhledávanějším místům. Můžete zde podnikat pěší túry, ale i svést se na mulách nebo na raftech. Musíme vás však upozornit, že pěší turistika dolů do kaňonu je dost náročná a také ve spodních polohách panuje vyšší teplota, takže mějte dostatek tekutin, abyste se nepřehřáli.

Zdroj foto: Daniel Mayer at the English-language Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons        Národní park Grand Canyon

Yosemitský národní park

Posledním z celosvětově proslulých parků je určitě Yosemitský národní park. Tento se nachází v Kalifornii a národním parkem byl vyhlášen v roce 1980 a v roce 1984 byl pak zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Krásné je Yosemitské údolíYosemitským vodopádem (ten je však v létě suchý). Můžete zde obdivovat obrovské sekvoje. A podivovat se na čistou řekou Merced. Podnebí je tu velmi podobné středomořskému a výkyvy teplot nejsou nijak zásadní.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                Yosemitský národní park

Parky kanadských Skalnatých hor

Za dalšími významnými parky musíme do Kanady. Tady se na území 22 991 km2 rozkládají rovnou 4 národní parky a 3 provinční parky. A co tady turisté vyhledávají? Především horské hřbety, ledovce, jezera, kaňony, vodopády a krasové jeskyně. Je toho opravdu hodně, ale nezapomeňte se dobře vybavit. Zdejší nadmořská výška začíná na 1000 m n. m. a končí kolem 3 500 m n. m.

Zdroj foto: Olivier.pilot at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons          Parky kanadských Skalnatých hor

Río Plátano

A ještě nesmíme opominout ani státy Střední Ameriky, například Honduras nabízí biosférickou rezervaci založenou v roce 1980 a nacházející se z velké části v tropickém pralese. Bohužel i tato rezervace je kromě Seznamu světového dědictví zapsána i na Seznamu světového dědictví v ohrožení, a tentokrát je to hlavně kvůli odlesňování. Klima je zde tropické a kromě deštných pralesů můžete poznat i mlžné pralesy, mangrovy a savany a v moři samozřejmě korálové útesy.

Zdroj foto: Marcio Martínez, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons            Río Plátano

Památky Severní Ameriky

Socha Svobody

Socha Svobody je jedním ze symbolů Spojených států, které prostě musíte vidět. Najdete ji na Liberty Island v New Yorku. Socha je neoklasicistní, navržena francouzským sochařem Frederikem Augustem Bartholdim, a má symbolizovat svobodu, které USA nabyly Vyhlášením nezávislosti 4. července 1776. Socha má svůj vzor v řecké bohyni Libertas. V pravé ruce nese planoucí pochodeň, v levé tabuli s nápisem data nezávislosti.

Zdroj foto. envato                                  Socha Svobody

Quebec 

Quebec je hlavním městem frankofonní kanadské provincie Quebec. Má velmi evropský ráz, takže se tu budete cítit jako doma. Na Seznam dědictví UNESCO bylo zapsáno 1985. Obdivuhodné jsou zejména zachovalé městské hradby, dominantu města hotel Chateau Frontenac, který se tyčí na masivu nad řekou svatého Vavřince, a je vystavěn v historizujícím stylu.

Zdroj foto. Bernard Gagnon, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    Quebec

Lancaster (Pensylvánie)

Lancaster je městem v Pensylvánii v USA, které se jmenuje podle britského Lancasteru a má dokonce ve znaku rudou růži rodu Lancasterů. Dnes zde můžete obdivovat mnoho historických památek. Jednou z nich je například historická budova soudu Lancaster County Courthouse, který byl zařazen do Národního registru památek USA. Další budovou, která si zaslouží zhlédnutí, je Muzeum malíře Charlese Demutha. A nezapomeňte ani na arboretum Louise Arnold Tanger.

Pláže v Severní Americe

Miami Beach

Miami Beach je asi nejslavnější město s plážemi na Floridě v USA. Láká ročně miliony návštěvníků na krásné bílé písečné pláže, modrozelenou až tyrkysovou vodu a také na bohatý noční a kulturní život. Hotely v Miami Beach jsou tří až pětihvězdičkové a najdete zde jak vhodné ubytování pro rodiny s dětmi, tak například i romantické menší hotely pro zamilované páry. V Miami Beach si zkrátka vybere úplně každý.

Zdroj foto. envato                                          Miami Beach

San Diego

San Diego je krásné přímořské letovisko na druhé straně Spojených států – v Kalifornii. Nejnavštěvovanější pláže jsou Silver Strand State Beach a Imperial Beach. Ta první (česky Stříbrný pramen) nabízí spoustu sportovního vyžití, jako například vodní lyžování, surfování, plážový volejbal. Ta druhá (česky Císařská nebo také Majestátní pláž) je velmi blízko Mexiku a láká zejména na pozorování asi 300 druhů ptáků, ale i na surfování – ostatně i SurfBoard Museum najdete poblíž.

Zdroj foto. envato                            San Diego

Playa del Carmen

Playa del Carmen nás posune už přímo do Mexika. Nachází se na Mayské riviéře, moře průzračné, které láká zejména potápěče. Výhodou je, že si tu naleznete to pravé místo pro potápění, ať jste začátečník, nebo pokročilý. Na proslulé Quinta Avenida si pak můžete nakoupit suvenýry, posedět v kavárně nebo začít noční život v klubech, které zavírají až ráno.

Puerto Viejo

Pláž Puerto Viejo nás zavede do Střední Ameriky, konkrétně do Kostariky. Letovisko je to malé a vstup do moře pozvolný. Zde se vyplatí vyrazit rodinám s malými dětmi, které se teprve učí plavat. V blízkosti se nachází i další pláže, třeba Playa Cocles, kde je naopak výborné prostředí pro surfování.